انشا در مورد دوستی و انتخاب دوست خوب

انشا در مورد دوستی و انتخاب دوست خوب و ویژگی های دوست خوب

مقدمه انشا درباره دوستی

دوستی یکی از زیباترین و مهمترین روابط بین انسان‌ها است که با موضوعاتی مثل عشق، احترام، همدلی، همفکری و همراهی گره خورده است.

دوست داشتن و دوستی یک موضوع بسیار جالب است که می‌توان در مورد آن مطالب بسیاری گفت. مثلاً می‌توان در مورد انواع دوستی، شرایط دوستی، فواید دوستی، مشکلات دوستی و راه حل آن‌ها، نمونه‌های دوستی در تاریخ و ادبیات و … صحبت کرد. همچنین می‌توان در مورد دوستی با خداوند، دوستی با خود، خانواده، همسایه ها، حیوانات و طبیعت نیز گفتگو کرد. دوستی یک مفهوم عمیق و گسترده است که به ما آموزش می‌دهد چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم و نه تنها خودمان از زندگی لذت ببریم بلکه باعث شویم دیگران نیز از دوستی با ما خشنود باشند.

دوستان در شادی و غم، موفقیت و شکست، سختی و راحتی کنار یکدیگر هستند. دوستان واقعی به ما کمک می‌کنند اشتباهات مان را بشناسیم و آن‌ها را جبران کنیم. آن‌ها ما را به سمت موفقیت و نیکی هدایت می‌کنند و از بدی‌ها دور می‌کنند و همچنین باعث رشد شخصیت ما می‌شوند. البته همانطور که دوست خوب می‌تواند به رشد ما کمک کند، دوست ناشایست می‌تواند ما را به راه های نادرست بکشاند.

دلایل دوستی و نیاز به دوست

دوستی به دلایل مختلفی میان افراد شکل می‌گیرد. هم‌کلاس بودن، هم‌خانه بودن، داشتن نسبت خانوادگی، هم سن بودن، همسایگی و … می‌تواند زمینه های دوستی را بین دو نفر شکل دهد. البته ممکن است دوست ها در مکان‌های دور از هم مثل دو کشور مختلف زندگی کنند. چیزی که باعث دوستی بین دو یا چند نفر می‌شود نقاط مشترک، اخلاق و رفتار مشابه و نوعی ارتباط عاطفی است که میان آن‌ها شکل می‌گیرد.

بیشتر انسان ها به دوست نیاز دارند. یک دوست همراه که به درد دل ما گوش می‌کند، اشتباه های ما را با رفتاری دوستانه به ما می‌گوید و ما را به خاطر خوبی هایمان تشویق می‌کند، در سختی ها و خوشی ها کنار ماست و به ما روحیه می‌دهد یک دوست واقعی را توصیف می‌کند.

انتخاب دوست خوب و ویژگی های یک دوست مناسب

یکی از مهمترین تصمیماتی که در زندگی ما اثرگذار است، انتخاب دوست مناسب است. اما چگونه می‌توانیم دوست خوبی پیدا کنیم؟ دوست خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای داشتن دوست خوب، باید خودمان هم دوست خوبی باشیم. بنابراین باید چند نکته را رعایت کنیم:

  • صادق و وفادار باشیم. دروغ نگوییم و به عهد و پیمان خود وفادار باشیم.
  • صبور و شکیبا باشیم. از دوستان خود توقع زیاد نداشته باشیم و در برابر خطاهای آن‌ها بخشنده باشیم.
  • مهربان و مودب باشیم. با دوستان خود با احترام برخورد کنیم و آن‌ها را تحقیر نکنیم. یک دوست هرگز به دوستش توهین نمی‌کند.
  • با دوستان‌مان به اندازه مناسب صمیمی باشیم و به درد دل‌ها و حرف‌های آن‌ها گوش کنیم.
  • در زمان نیاز، به دوستان خود کمک کنیم و در زمان شادی، با آن‌ها شاد باشیم.

برای انتخاب دوست خوب باید به چند نکته توجه کنیم. اول اینکه باید هنگام انتخاب دوست به شخصیت و اخلاق او توجه کنیم، نه اینکه دیگران را صرفا بر اساس خصوصیت های ظاهری و ثروت برای دوستی انتخاب کنیم. زیرا جذابیت ظاهری و ثروت ممکن است تغییر کند، اما شخصیت و اخلاق چیزهای نسبتا پایدارتر و همیشگی‌تری هستند. در عین حال فرد ثروتمند و زیبایی که اخلاق مناسبی ندارد دوست خوبی نخواهد بود.

همینطور باید دوستان خود را بر اساس علاقه‌ها و سلیقه‌های مشترک انتخاب کنیم. زیرا علاقه‌ها و سلایق مشترک باعث می‌شوند که با دوستمان همدلی و همفکری بیشتری داشته باشیم.

صداقت و راستگویی، رازداری، مهربانی و بخشش، همکاری و کنار هم بودن در شادی و غم از جمله دیگر ویژگی‌های یک دوست خوب است. همچنین اغلب دوستان در یک گروه سنی قرار دارند. در این بیت از حافظ شیرازی به ویژگی رازداری دوست اشاره شده است:

رازی که بَرِ غیر نگفتیم و نگوییم / با دوست بگوییم که او محرم راز است

نتیجه گیری انشا در مورد دوستی و دوست خوب

این انشا در مورد دوستی، انتخاب دوست خوب و ویژگی های یک دوست خوب بود. ما باید هنگام انتخاب دوست به رفتار و اخلاق او توجه کنیم.

با توجه به ویژگی های یک دوست خوب می‌توانیم هم دوست خوبی باشیم و هم دوستان خوبی پیدا کنیم. دوستان خوب، هدیه هایی از طرف خدا هستند که باید آن‌ها را حفظ کنیم و قدرشان را بدانیم. فراموش نکنیم اعضای خانواده ما مثل پدر، مادر، خواهر و برادر معمولا از بهترین دوست‌های ما هستند.

توجه: انشاهای منتشر شده در سایت قصه دون صرفا برای ارائه ایده انشانویسی و بهبود نوشتار است. ما به هیچ وجه کپی‌برداری و استفاده مستقیم از انشا و محتوای این مطالب برای تکالیف درسی را پیشنهاد نمی‌کنیم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *