انشا درباره از تو حرکت از خدا برکت

انشا درباره ضرب المثل از تو حرکت از خدا برکت و تلاش و توکل برای رسیدن به موفقیت

در این مطلب یک انشا در مورد ضرب المثل از تو حرکت از خدا برکت با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری برای شما آماده کرده‌ایم. امیدواریم این مطلب در ارائه ایده های مناسب نگارش به شما کمک کند.

انشا در مورد ضرب المثل از تو حرکت از خدا برکت

مقدمه

از تو حرکت از خدا برکت یکی از ضرب المثل های شیرین و معروف در زبان فارسی است. این ضرب المثل به شکل خلاصه به معنی آنست که اگر برای انجام کاری تلاش کنیم و صلاح باشد خداوند برای رسیدن به موفقیت به ما کمک می‌کند.

بدنه انشا درباره از تو حرکت از خدا برکت

ضرب المثل از تو حرکت از خدا برکت به ما می‌گوید اگر می‌خواهیم در کاری موفق شویم ابتدا باید برای آن تلاش کنیم. در واقع اول باید برای شروع کار حرکت کنیم. سپس ضمن ادامه تلاش به خداوند توکل کنیم و از او هم بخواهیم اگر صلاح است به ما در رسیدن به هدف مان کمک کند.

کاربرد و معنی این ضرب المثل

معمولا اگر با کسی روبرو شویم که می‌خواهد کار تازه ای را شروع کند یا برای رسیدن به هدف تازه ای قدم پیش بگذارد می‌توانیم ضرب المثل از تو حرکت از خدا برکت را در مورد او به کار ببریم. در چنین حالتی، با استفاده از این ضرب المثل او را تشویق می‌کنیم کار خود را شروع کند تا با تلاش و امید به خدا به هدف خود برسد.

گاهی اوقات هم با افرادی روبرو می‌شویم که بدون هیچ تلاشی منتظر موفقیت و رسیدن به ثروت یا شغل و شرایط عالی در زندگی هستند. در مورد این افراد هم می‌توانیم از ضرب المثل از تو حرکت از خدا برکت استفاده کنیم. منظور ما از این ضرب المثل در این حالت آنست که اگر برای کاری هیچ تلاشی نکنیم نباید از خدا هم توقع داشته باشیم ما را به موفقیت برساند. در واقع این ضرب المثل به ما می‌گوید اگر یک جا بنشینیم و بدون هیچ زحمتی از خدا انتظار کمک و موفقیت داشته باشیم انتظار بیهوده ای داشته‌ایم.

از طرفی این ضرب المثل روی تناسب میزان تلاش و کمک خداوند و موفقیت تأکید می‌کند. به طور معمول هرچه بیشتر تلاش کنیم خداوند هم در صورت صلاح، کمک بیشتری به ما می‌کند و درنتیجه موفقیت بیشتری به دست می‌آوریم. در عین حال نباید از توکل به خدا و کمک خواستن از او هم غافل شویم.

در واقع عبارت از تو حرکت در ضرب المثل از تو حرکت از خدا برکت یعنی تو تنبلی نکن و برای رسیدن به هدف و منظورت تلاش کن. قسمت از خدا برکت هم یعنی خدا منشأ روزی، برکت و موفقیت است و اوست که می‌تواند در رسیدن به هدف به ما کمک کند.

خاطره درباره ضرب المثل از تو حرکت از خدا برکت

من یک خاطره جالب دارم که در آن می‌توانستم از ضرب المثل از تو حرکت از خدا برکت استفاده کنم. روزی با دوست صمیمی‌ام هنگام برگشتن به خانه از کنار یک مغازه عروسک فروشی عبور می‌کردیم. دوستم یکی از عروسک های داخل مغازه را به من نشان داد و گفت خواهر کوچکش که هفته دیگر تولدش است از آن عروسک خیلی خوشش می‌آید.

دوست من دلش می‌خواست عروسک را برای روز تولد خواهرش بخرد. اما نه خودش پول کافی برای این کار داشت نه من. مادر و پدرش هم وضع مالی خوبی نداشتند و نمی‌توانستند پول عروسک را به او بدهند.

من با خودم فکر کردم چطور می‌توانیم پول عروسک را جور کنیم. و بالاخره فکر خوبی به ذهنم رسید. مادر من در خانه، به عنوان یک کسب و کار خانگی دستبندهای زینتی قشنگی درست می‌کند و آن‌ها را می‌فروشد. وقتی به خانه رسیدم کنجکاو شدم ببینم می‌توانم این کار را از مادرم یاد بگیرم یا نه. مادرم گفت ساختن دستبندها کار سختی نیست و هرکسی می‌تواند با کمی دقت آن را یاد بگیرد. من ماجرای دوستم را برای مادرم تعریف کردم و از او خواستم به من و دوستم یاد بدهد دستبند بسازیم.

مادرم خیلی خوشحال شد و قول داد به هر دوی ما ساختن دستبندها را یاد بدهد. او گفت برای هر دستبند می‌تواند هزار و پانصد تومان به ما دستمزد بدهد. این عالی بود هم مشکل دوست من حل می‌شد هم به مادرم در ساختن دستبندها کمک می‌کردیم.

من هم با خوشحالی به دوستم تلفن زدم و از او خواستم به خانه ما بیاید. وقتی نقشه ام را برای دوستم تعریف کردم چندان تمایلی به انجام این کار نشان نداد و گفت حوصله این کارها را ندارد. من به او گفتم اگر واقعا می‌خواهد خواهرش را خوشحال کند تنها راهش همین است و باید کمی هم برای رسیدن به هدفش تلاش کند. بالاخره پیشنهادم را قبول کرد.

ظرف یک ساعت مادرم نحوه ساختن دستبندها را به ما یاد داد. وسایل موردنیاز برای ساختن دستبندها را هم از مادرم گرفتیم. قرار بود ظرف چهار روز، صد و پنجاه دستبند آماده کنیم که دستمزدش از قیمت عروسک هم کمی بیشتر می‌شد. برای اینکه دوستم از درس هایش عقب نیفتد من هم قول دادم به او کمک کنم. به این ترتیب سر روز پنجم من پنجاه دستبند و دوستم صد دستبندی که قول داده بودیم را آماده کردیم و به مادرم تحویل دادیم. با پولی که از مادرم گرفتیم هم عروسک را خریدیم هم کلی تفریح کردیم.

از آن روز به بعد من گاهی اوقات در ساختن دستبندها به مادرم کمک می‌کنم و با پولی که بابت آن می‌گیرم بعضی از چیزهایی که دلم می‌خواهد را می‌خرم. به این ترتیب یاد گرفتم خودم هم برای چیزهایی که می‌خواهم باید تلاش کنم.

ضرب المثل های مشابه و معادل انگلیسی

ضرب المثل از تو حرکت از خدا برکت تقریبا معادل با ضرب المثل God helps those who help themselves در زبان انگلیسی است. معنی این جمله آنست که خداوند به کسانی که به خودشان کمک می‌کنند (و برای رسیدن به چیزی که می‌خواهند تلاش می‌کنند) کمک می‌کند.

در زبان فارسی ضرب المثل دیگری هم وجود دارد که معنایی مشابه با ضرب المثل از تو حرکت از خدا برکت دارد. این ضرب المثل می‌گوید: خدا روزی رسان است اما يك سرفه ای هم بايد كرد. ماجرا و داستان این ضرب المثل را در ادامه برایتان تعریف می‌کنم.

داستان ضرب المثل از تو حرکت از خدا برکت

بسیاری از ضرب المثل های شیرین فارسی داستانی دارند که آن داستان را ریشه پیدایش ضرب المثل می‌دانیم. در مورد ضرب المثل از تو حرکت از خدا برکت هم می‌توانیم داستان جالب زیر را بیان کنیم. این داستان در واقع ریشه ضرب المثل خدا روزی رسان است اما يك سرفه ای هم بايد كرد هست.

ماجرا از این قرار است که مردی شنیده بود خدا روزی رسان است و روزی همه بندگانش را ضمانت کرده است. مرد که این جمله را درست متوجه نشده بود به گوشه مسجدی می‌رود و تصمیم می‌گیرد تمام وقتش را به عبادت خدا بگذراند و روزی اش را هم از خدا بخواهد.

همین که ظهر می‌شود مرد از خدا می‌خواهد ناهارش را برساند! اما هرچه صبر می‌کند خبری از ناهار نمی‌شود. مرد تا شب به عبادت می‌پردازد و موقع شام هم بدون هیچ تلاشی غذایش را از خدا می‌خواهد. اما باز هم خبری از غذا نمی‌شود.

مرد حسابی گرسنه شده بود اما هنوز هم انتظار غذا را می‌کشید. تا اینکه درویشی وارد مسجد می‌شود و در تاریکی شب مرد گرسنه را نمی‌بیند. از طرفی مرد گرسنه، درویش را می‌دید که از داخل کیسه اش نان و غذایی بیرون آورد و مشغول خوردن آن شد. مرد با حسرت غذا خوردن درویش را نگاه می‌کرد و همچنان منتظر رسیدن غذا از سوی خدا بدون هیچ حرکتی بود.

درویش نیمی از غذایش را خورده بود که مرد گرسنه بی اختیار سرفه ای می‌کند. درویش که صدای سرفه مرد را می‌شنود متوجه حضور او می‌شود و به او تعارف می‌کند در خوردن غذا همراهی‌اش کند. مرد گرسنه هم فرصت را غنیمت می‌شمرد و دست رد به سینه درویش نمی‌زند.

بعد از اینکه درویش و مرد گرسنه غذا را خوردند درویش ماجرای وضعیت مرد و دلیل آن همه گرسنگی اش را پرسید. مرد هم ماجرا را برای درویش تعریف می‌کند. درویش می‌گوید: فکر نکردی اگر سرفه نکرده بودی من چطور باید از حضورت با خبر می‌شدم و تو را به خوردن غذا دعوت می‌کردم؟ درست است که خداوند روزی بندگانش را می‌رساند اما تو هم باید حداقل یک سرفه ای بکنی (و کمی تلاش بکنی) تا به روزی ات دست پیدا کنی.

تلاش و توکل به خدا در آیات و احادیث

در اسلام هم آیه ها، حدیث ها و روایات فراوانی وجود دارد که تا حدودی با ضرب المثل از تو حرکت از خدا برکت و تلاش و توکل برای رسیدن به موفقیت ارتباط دارد. برای مثال خداوند در بخشی از آیه 159 سوره آل عمران می‌فرماید: … با آنها مشورت کن، اما آنچه تصمیم گرفتی با توکل به خدا انجام بده چرا که خداوند آنان که بر او توکل می‌کنند را دوست دارد1.

امام علی علیه السلام نیز در حدیثی می‌فرماید: ارزش هر كس به اندازه همت اوست2. همچنین امام علی علیه السلام در حدیثی دیگر می‌فرماید: آفت موفقيت، تنبلى است3.

تلاش برای رسیدن به هدف در ادبیات و شعر

علاوه بر ضرب المثل های از تو حرکت از خدا برکت و خدا روزی رسان است اما يك سرفه ای هم بايد كرد نمونه های دیگری هم در ادبیات فارسی وجود دارد که روی تلاش برای رسیدن به هدف و توکل به خدا تأکید می‌کند. به عنوان مثال سعدی در شعر زیبای زیر می‌گوید کسی به موفقیت دست پیدا می‌کند که برای آن تلاش کند و هرکس بدون کار و تلاش صرفا امیدوار باشد مانند کسی است که بدون کاشتن دانه انتظار عایدی و برداشت محصول دارد.

نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود / مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد

هر کو عمل نکرد و عنایت امید داشت / دانه نکاشت ابله و دخل انتظار کرد

مولوی هم در شعر زیر می‌گوید: سایه خداوند بر سر بندگانش است و به این ترتیب هرکسی برای چیزی تلاش کند (اگر خدا لازم و صلاح بداند) بالاخره به آن خواهد رسید. همانطور که اگر هر روز برای کندن چاهی تلاش کنی احتمالا یک روز به آب خواهی رسید و هرچه بکاری روزی برداشت خواهی کرد.

سایهٔ حق بر سر بنده بود / عاقبت جوینده یابنده بود

چون ز چاهی می‌کنی هر روز خاک / عاقبت اندر رسی در آب پاک

جمله دانند این اگر تو نگروی / هر چه می‌کاریش روزی بدروی

نتیجه گیری انشا در مورد ضرب المثل از تو حرکت از خدا برکت

ضرب المثل از تو حرکت از خدا برکت به این معنی است که برای موفقیت و رسیدن به هدف باید تلاش کنیم و از خدا هم کمک بخواهیم. از طرف دیگر اگر گوشه‌ای بنشینیم و هیچ تلاشی نکنیم نباید از خدا انتظار موفقیت داشته باشیم. این ضرب المثل یکی از ضرب المثل های شیرین و مفید است که کاربردهای فراوانی در زبان فارسی دارد. امیدوارم از انشای من درباره از تو حرکت از خدا برکت لذت برده باشید.


توجه: انشاهای منتشر شده در سایت قصه دون (از جمله انشا در مورد از تو حرکت از خدا برکت)، صرفا برای ارائه ایده انشانویسی و بهبود نوشتار است. ما به هیچ وجه کپی‌برداری و استفاده مستقیم از انشا و محتوای این مطالب برای تکالیف درسی را پیشنهاد نمی‌کنیم.

در پایان خوشحال می‌شویم نظر، پیشنهاد، پرسش یا انتقاد خود در مورد این مطلب را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

  1. وَشَاوِرْهُمْ فِي الْأَمْرِ ۖ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ – آیه 159 سوره آل عمران ↩︎
  2. قَدْرُ الرَّجُلِ عَلَی قَدْرِ هِمَّتِهِ – نهج البلاغه، حکمت 47 ↩︎
  3. آفةُ النُّجْحِ الكَسَلُ – مستدرک الوسائل، جلد 12، صفحه 68 ↩︎

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *