انشا در مورد جشن تکلیف

انشا در مورد جشن تکلیف و تکلیف برای دختران و پسران در پایه های ابتدایی یا دبستان و متوسطه یا راهنمایی و دبیرستان

در این مطلب چند انشا در مورد جشن تکلیف و تکلیف با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری برای دختران و پسران دانش آموز پایه های دبستان (یا ابتدایی) و متوسطه (راهنمایی و دبیرستان) آماده کرده‌ایم. امیدواریم این مطلب در ارائه ایده های مناسب نگارش به شما کمک کند.

انشا درباره جشن تکلیف برای دختران پایه های ابتدایی یا دبستان

مقدمه

ما دخترها وقتی بزرگ می‌شویم و به سن تکلیف می‌رسیم باید کارهایی که خدای مهربان از ما خواسته را انجام دهیم و کارهایی که برای ما ممنوع کرده را انجام ندهیم. جشن تکلیف جشنی است که برای رسیدن به این سن برگزار می‌شود.

بدنه انشا در مورد تکلیف برای دختران

دخترها معمولا وقتی نه ساله می‌شوند به سن تکلیف می‌رسند. در مدرسه ها جشن بزرگی برای دخترهایی که به سن تکلیف رسیده اند برگزار می‌شود. به این جشن، جشن تکلیف می‌گویند.

در جشن تکلیف برنامه های مختلفی مثل خواندن شعر توسط گروه سرود، گرفتن عکس یادگاری، دعا خواندن و نماز خواندن کنار هم، برگزاری مسابقه و پذیرایی وجود دارد. در این جشن با وظیفه های خودمان هم آشنا می‌شویم. ما در جشن تکلیف یاد می‌گیریم چه کارهایی را باید انجام بدهیم و چه کارهایی را نباید انجام بدهیم.

معمولا در جشن تکلیف همه دخترها چادرهای سفید یا چادرهای گلدار تمیزی می‌پوشند و جانماز یا سجاده سفید زیبایی برای شرکت در جشن همراه خود می‌آورند. جشن تکلیف جشنی پر از خاطره و شادی است که این سن را جالب‌تر می‌کند و خاطره اش همیشه در یاد دانش آموزها باقی می‌ماند.

وقتی بزرگ می‌شویم و به سن تکلیف می‌رسیم خداوند مهربان توجه ویژه ای به ما می‌کند. ما باید از آن به بعد تمام کارهایی که خدا از ما خواسته است مثل نماز خواندن، رعایت حجاب و روزه گرفتن را انجام دهیم. همینطور باید از کارهایی که خدا برای ما ممنوع کرده مثل دروغگویی، غیبت و دزدی دوری کنیم.

البته خدای بزرگ همیشه با ما مهربان است. حتی وقتی هنوز به سن تکلیف نرسیده‌ایم هم خدا بسیار ما را دوست دارد. وقتی کوچکتر هستیم بهتر است کارهای خوب انجام دهیم و کارهای نادرست را انجام ندهیم. اما از زمانی که به تکلیف می‌رسیم اگر کارهایی مثل نماز خواندن را انجام ندهیم یا کارهای نادرست را انجام دهیم برای ما گناه نوشته می‌شود.

همین طور بعد از سن تکلیف چون بزرگ‌تر شده‌ایم می‌توانیم با کارهای خوب بیشتر مثل دعا خواندن، قرآن خواندن و کمک به دیگران ثواب بیشتری به دست بیاوریم. با این کارها خدا هم بیشتر ما را دوست خواهد داشت.

نتیجه گیری

جشن تکلیف یکی از جشن های بزرگ است که برای بچه هایی که به سن تکلیف می‌رسند برگزار می‌شود. این جشن نشان می‌دهد ما بزرگ شده‌ایم و باید کارهایی که خدا از ما خواسته را انجام دهیم و به فرمان هایش گوش کنیم.

انشا در مورد جشن تکلیف برای پایه های متوسطه مناسب برای پسران و دختران

مقدمه

پسرها و دخترها وقتی به سن بلوغ می‌رسند وظیفه دارند اعمال واجب را انجام دهند و از اعمال حرام دوری کنند. به این افراد مُکَلف می‌گویند. جشن تکلیف یا جشن عبادت یکی از مراسم های بزرگ دینی است که معمولا برای افرادی که تازه به تکلیف رسیده‌اند برگزار می‌شود.

بدنه انشا درباره جشن تکلیف و تکلیف

وقتی به سن تکلیف می‌رسیم باید اعمالی که خداوند آن‌ها را برای ما واجب کرده است (یعنی واجبات) را انجام دهیم. همینطور باید از اعمالی که خداوند انجام آن‌ها را ممنوع کرده (یعنی محرمات) دوری کنیم.

منظور از تکلیف چیست؟

منظور از تکلیف آنست که ما وظیفه داریم پس از رسیدن به بلوغ کارهای خاصی را انجام دهیم و از انجام بعضی کارهای دیگر خودداری کنیم. این موارد در واقع تکلیف ما محسوب می‌شوند.

انجام عبادات از جمله نماز خواندن و روزه گرفتن، پوشش مناسب زنان در برابر مردان نامحرم، امر به معروف و نهی از منکر و جواب سلام نمونه هایی از واجبات در دین اسلام هستند. دروغ گویی، غیبت، دزدی و قمار نیز از جمله محرمات محسوب می‌شوند که باید از انجام آن‌ها خودداری کنیم.

معمولا دخترها در سن 9 سال تمام قمری و پسرها در سن 15 سال تمام قمری به سن تکلیف می‌رسند. البته بلوغ صرفا به سن وابسته نیست و نشانه های دیگری هم می‌تواند از بلوغ و مکلف شدن قبل از این سن خبر دهند.

جشن تکلیف در مدارس و …

معمولا در مدارس ایران جشن هایی برای دانش آموزانی که به تازگی به سن تکلیف رسیده‌اند برگزار می‌شود. به این جشن، جشن تکلیف یا جشن عبادت گفته می‌شود. البته جشن تکلیف می‌تواند در هر جایی مثل مسجد، تالار، باغ و پارک یا حتی خانه هم برگزار شود.

سرودخوانی، برگزاری نماز جماعت و آشنایی با وظایف و تکالیف مختلف از جمله برنامه های جشن تکلیف هستند. علاوه بر این گرفتن عکس های یادگاری، برگزاری مسابقه، اجرای نمایش و اهدای کادو در جشن تکلیف باعث می‌شود روزی به یادماندنی در ذهن دانش آموزان ثبت شود.

جشن تکلیف باعث می‌شود افرادی که به تازگی مکلف شده‌اند ارزش این اتفاق را بهتر متوجه شوند. از طرفی این جشن نشان می‌دهد فرد وارد دوره جدیدی از زندگی شده که دارای جذابیت ها و ویژگی های خاص خودش است و باید به خاطر آن خوشحال باشد.

معمولا برای دختران در کلاس سوم دبستان جشن تکلیف برگزار می‌شود. برای پسرها هم معمولا جشن عبادت باید در پایه نهم برگزار شود. اما متأسفانه در بسیاری از مدارس اهمیت چندانی به جشن تکلیف پسران داده نمی‌شود. این درحالیست که برگزاری این جشن برای پسرها هم مثل دختران می‌تواند تأثیر مثبت در روحیه آن‌ها داشته باشد.

نتیجه گیری

رسیدن به بلوغ و سن تکلیف یکی از اتفاقات زیبا در زندگی هر فردی است. جشن تکلیف هم یکی از جشن های مهم در زندگی دینی ماست. این جشن نشان می‌دهد آنقدر بزرگ شده‌ایم که خدا نگاه ویژه ای به ما دارد و ما را شایسته آن می‌داند که به عنوان یک تکلیف دستوراتش را انجام دهیم. وقتی ما مکلف می‌شویم باید واجبات را انجام دهیم و از محرمات دوری کنیم.


توجه: انشاهای منتشر شده در سایت قصه دون (از جمله انشا در مورد جشن تکلیف)، صرفا برای ارائه ایده انشانویسی و بهبود نوشتار است. ما به هیچ وجه کپی‌برداری و استفاده مستقیم از انشا و محتوای این مطالب برای تکالیف درسی را پیشنهاد نمی‌کنیم.

در پایان خوشحال می‌شویم نظر، پیشنهاد، پرسش یا انتقاد خود در مورد این مطلب را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *