انشا و مقاله در مورد آسمان و آسمان شب

انشا و مقاله در مورد آسمان و آسمان شب برای پایه های ابتدای یا دبستان و پایه های راهنمایی و متوسطه یا دبیرستان

در این مطلب چند انشا و مقاله در مورد آسمان، زیبایی های آسمان و آسمان شب برای پایه های دبستان (یا ابتدایی) و متوسطه (راهنمایی و دبیرستان) برای شما آماده کرده‌ایم. امیدواریم این مطلب در ارائه ایده های مناسب نگارش و آشنایی با آسمان به شما کمک کند.

انشا در مورد آسمان برای پایه های دبستان یا ابتدایی

آسمان یک سقف بزرگ و آبی است که بالای سر همه ما قرار دارد. آسمان شبیه یک تخته نقاشی است که گویا خداوند با رنگ‌های مختلف روی آن نقاشی کرده است.

بعضی وقت‌ها آسمان با ابرهای سفید و زیبا پر می‌شود. گاهی وقت ها هم در روزها با خورشید درخشان تزئین می‌شود. خورشید با نور خود زمین را گرم می‌کند و برای زندگی انسان ها و سایر جانداران ضروری است.

شب ها هم آسمان با ماه و ستاره‌ها زیبا می‌شود. ماه مثل یک آینه است که می‌تواند در تاریکی شب، نور خورشید را به شهرها و روستاها بتاباند و زمین را روشن کند. ستاره‌ها هم مثل چراغ‌های کوچک و براق آسمان را زیباتر می‌کنند. من دوست دارم با شمردن ستاره ها با آن‌ها بازی کنم و خودم را سرگرم کنم.

روزها ابرها در آسمان با شکل های مختلفی مثل خرگوش و خرس دیده می‌شوند. بعضی وقت ها هم در شب‌ها می‌توانیم با وصل کردن ستاره‌ها به هم شکل هایی مثل عقرب، شیر، خرس، اسب و تک شاخ بسازیم. به این شکل‌ها صورت‌های فلکی می‌گویند.

ما می‌توانیم با یادگیری نام و شکل ستاره ها و صورت‌های فلکی معروف، آسمان شب را بهتر بشناسیم. از این شکل ها و ستاره ها برای پیدا کردن مسیر و جهت های جغرافیایی هم استفاده می‌کنند. خورشید نیز در روز مثل یک ساعت به ما می‌گوید چه وقتی از روز است. مثلا وقتی خورشید از مشرق بالا می‌آید، صبح است و وقتی خورشید در مغرب پایین می‌رود، شب می‌شود.

آسمان می‌تواند به ما درباره آب و هوا اطلاعاتی بدهد. هنگامی که آسمان تیره و تار می‌شود، ممکن است باران یا برف ببارد و یا رعد و برق بزند. وقتی آسمان صاف و آبی است، معمولا هوا خوب و آفتابی است. وقتی آسمان قرمز یا نارنجی می‌شود، ممکن است باد بوزد یا طوفان بیاید. می‌توانیم با توجه به رنگ و شکل آسمان، برای تغییرات آب و هوا آماده شویم یا زمان سفرمان را انتخاب کنیم.

آسمان یکی از زیباترین و جالب‌ترین چیزهایی است که خداوند به ما هدیه داده است. ما می‌توانیم با نگاه کردن به آسمان، از زیبایی های آن لذت ببریم. آسمان یک هدیه بزرگ و ارزشمند است که باید از آن مراقبت کنیم و آن را تمیز و سالم نگه داریم.

انشا در مورد آسمان شب به زبان کودکان و نوجوانان

آسمان شب سقفی تاریک و بزرگ است که شب ها بالای سر ما قرار می‌گیرد. وقتی من به آسمان شب نگاه می‌کنم آن را شبیه یک پارچه سیاه می‌بینم که با چراغ هایی درخشان تزئین شده است. این چراغ ها همان ستاره‌ها هستند.

ستاره‌ها هم مثل خورشید ما هستند اما دورتر از خورشید هستند. به خاطر همین کوچکتر و کم‌نورتر دیده می‌شوند. در حالیکه بسیاری از آن‌ها بزرگ‌تر از خورشید ما هستند. ستاره‌ها بسیار زیاد هستند و بعضی از آن‌ها مثل خورشید اسم دارند. بعضی از ستاره‌ها روشن‌تر و بزرگ‌تر از بقیه هستند یا به ما نزدیک‌تر هستند و می‌توانیم آنها را به راحتی ببینیم. بعضی از ستاره‌ها هم کم‌نور و کوچک‌تر از بقیه هستند و برای دیدن آن‌ها باید خیلی دقت کنیم یا از وسیله هایی مثل تلسکوپ استفاده کنیم.

ماه هم در کنار ستاره ها با بازتاب نور خورشید در شب ها باعث می‌شود شب ها کمی روشن‌تر باشند. ماه در هر شب شکل متفاوتی دارد. گاهی اوقات ماه کامل و گرد دیده می‌شود. اما بیشتر وقت ها فقط قسمتی از ماه از روی زمین پیداست. گاهی اوقات هم ماه خیلی کوچک و باریک دیده می‌شود. ماه هر چند وقت یک بار کامل می‌شود و بعد کم‌کم کوچک می‌شود و بعد دوباره بزرگ می‌شود.

آسمان شب هم مثل آسمان روز، می‌تواند با ابرها پر شود. ابرهای شب معمولاً سیاه و تیره هستند و می‌توانند ستاره‌ها را پنهان کنند. وقتی ابرهای شب زیاد می‌شوند، ممکن است باران یا برف ببارد یا باد بوزد. وقتی ابرهای شب کم هستند و هوا آلوده نیست، می‌توانیم آسمان شب را بهتر ببینیم و از زیبایی آن لذت ببریم.

آسمان شب یکی از شگفت‌انگیزترین چیزهایی است که خداوند به ما هدیه داده است. ما می‌توانیم با نگاه کردن به آسمان شب، به عظمت و قدرت خداوند پی ببریم و از او به خاطر نعمت های مختلفی که به ما داده است تشکر کنیم.

انشا و مقاله در مورد آسمان و آسمان شب برای پایه های متوسطه یا دبیرستان

آسمان یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی است که می‌توانیم از دیدن آن لذت ببریم. آسمان همانند سقفی بزرگ و پهناور در سراسر دنیا گسترده شده است و نگاه کردن به آن می‌تواند انسان را به تفکر در طبیعت و دنیای بیکران پیرامون ما وادار کند.

ویژگی های آسمان در روز و شب

آسمان در مناطق و زمان های مختلف، ظاهر و شکل متفاوتی دارد. این تفاوت ها باعث جذابیت بیشتر آسمان می‌شود. برای مثال آسمان روز معمولاً آبی رنگ است و در آن می‌توان خورشید و ابرهایی با شکل های مختلف را به آسانی مشاهده کرد. خورشید به عنوان نزدیک‌ترین ستاره به زمین، منبع اصلی نور و گرما برای زمین است و بدون آن زندگی ممکن نیست. همه ما انسان ها و حتی سایر موجودات مثل گیاهان برای زندگی به نور خورشید نیاز دارند.

ابرها هم در ارتفاعات مختلف در آسمان دیده می‌شوند و می‌توانند رنگ ها و شکل های مختلفی داشته باشند. گاهی اوقات ابرها باعث بارش باران، برف، تگرگ یا رعد و برق می‌شوند.

آسمان شب معمولاً تیره رنگ است و در آن ماه، هزاران ستاره، کهکشان و سیاره را می‌توان مشاهده کرد. ماه به عنوان قمر زمین به خودی خود نوری ندارد بلکه با انعکاس نور خورشید در شب ها می‌درخشد و دنیای تاریک شب را روی زمین روشن می‌کند. شروع و پایان ماه های قمری مثل محرم و رمضان براساس وضعیت ماه نسبت به زمین مشخص می‌شود. کره ماه در اوایل ماه قمری به شکل هلالی باریک از روی زمین دیده می‌شود. در اواسط ماه های قمری نیز به صورت قرص کامل دیده می‌شود و پس از آن دوباره باریک و محو می‌شود. به این تغییرات، چرخه ماه می‌گویند.

ستاره ها در فاصله های بسیار دوری از زمین قرار دارند. به همین دلیل فقط خورشید که نزدیک ترین ستاره به زمین است به صورت پرنور دیده می‌شود. ستاره های دیگر به دلیل فاصله بیشتر از زمین کم نورتر و کوچک‌تر از خورشید به نظر می‌آیند. این درحالیست که بسیاری از این ستاره ها از خورشید بزرگتر هستند.

رصد آسمان و ستاره شناسی

زیبایی های آسمان به خصوص آسمان شب یک منبع عظیم از دانش و اعجاز است و انسان ها از گذشته های دور به بررسی و مطالعه آن پرداخته اند. برخی افراد وضعیت ستاره ها و آسمان را در تعیین سرنوشت انسان ها و اتفاقات پیرامون آن‌ها تأثیرگذار می‌دانند و بسته به موقعیت علمی خود نگاهی خرافی یا علمی و منطقی به آسمان دارند.

معمولا در شهرها به دلیل آلودگی های نوری و آلودگی هوا مشاهده کامل آسمان شب با تمام زیبایی هایش امکان پذیر نیست. به همین خاطر معمولا برای رصد ستاره ها به مناطق خارج از شهر و مناطق کویری می‌روند.

ما با دقت در آسمان و رصد ستاره ها و سایر اجرام آسمانی می‌توانیم حرکت زمین و ماه و سایر سیارات در مدار خورشید را بررسی کنیم. بر اساس وضعیت ستاره ها و اجرام آسمان می‌توان فصل ها، ماه ها، روزها و ساعت ها را تعیین کرد. این موضوعات در شاخه ای از علم به نام نجوم (ستاره شناسی یا اخترشناسی) مورد بررسی قرار می‌گیرد. معمولا مطالعه آسمان و ستاره ها یا سایر اجرام آسمانی با ابزارهای مناسبی مثل تلسکوپ انجام می‌شود. رصدخانه ها مکان‌های خاصی هستند که امکان مطالعه و مشاهده تخصصی آسمان را فراهم می‌کنند.

با توجه به موقعیت ستاره ها در آسمان می‌توان جهت های جغرافیایی را شناسایی کرد. از این روش معمولا برای مسیریابی در گذشته استفاده می‌شد. با این حال جهت یابی براساس وضعیت ستارگان در مواقعی که دسترسی به سایر ابزارهای جهت یابی وجود ندارد کاربرد دارد.

اتمسفر یا جو لایه ای از گازهاست که پیرامون سیاره ها (از جمله زمین) و ستاره ها و … را دربرگرفته است. جو زمین از پنج لایه تشکیل شده است که به ترتیب از پایین‌ترین لایه تا بالاترین لایه با نام‌های تروپوسفر، استراتوسفر، مزوسفر، ترموسفر و اگزوسفر شناخته می‌شوند.

زیبایی های آسمان

آسمان یکی از بزرگترین و زیباترین نشانه های خداوند است که ما را به تحسین و تعظیم بزرگترین قدرت هستی وادار می‌کند. آسمان پر از زیبایی هایی است که می‌توانند ما را شاد کنند و به تفکر در طبیعت تشویق کنند. 

زیبایی آسمان در رنگ های متنوع آن، در شکل های مختلف ابرها و درخشش ستاره ها، صورت های فلکی جذاب آن، صدای پرندگان، غرش و رعد و برق، بارش باران و برف نهفته است.

صورت های فلکی یکی از جذاب‌ترین شکل های خیالی در آسمان شب هستند که از وصل کردن ذهنی ستاره ها به یکدیگر در آسمان شکل می‌گیرند. از جمله صورت های فلکی مهم می‌توان به خرچنگ (یا سرطان)، خرس بزرگ و خرس کوچک (دب اکبر و دب اصغر)، ترازو (یا میزان)، شیر (یا اسد) و عقرب اشاره کرد.

ابرها هم گاهی اوقات با شکل های جذاب و مختلف در آسمان روز پدیدار می‌شوند. با کمی خلاقیت می‌توانیم ابرهایی با شکل حیوانات و اشیاء در آسمان تجسم کنیم.

آسمان در شعر و ادبیات

آسمان بارها منبع الهام برای شاعران، نویسندگان و هنرمندان بوده است. برای مثال در شعر زیبای زیر حافظ آسمان بزرگ و پهناور را فاقد توان کافی برای پذیرفتن بار امانت انسان شدن معرفی می‌کند:

آسمان بار امانت نتوانست کشید / قرعهٔ کار به نام من دیوانه زدند

نتیجه گیری انشا در مورد آسمان و آسمان شب

آسمان بخشی مهم در زندگی ما است که باید از زیبایی های آن لذت ببریم و از آلودگی آن جلوگیری کنیم. آسمان یک هدیه با ارزش از طرف خداوند است که علاوه بر تأثیر آن روی حیات ما و سایر جانداران روی زمین، ما را به تفکر وا می‌دارد. همینطور دقت در آسمان ما را به یاد یگانه خالق هستی می‌اندازد.


توجه: انشاهای منتشر شده در سایت قصه دون (از جمله انشا در مورد آسمان و آسمان شب)، صرفا برای ارائه ایده انشانویسی و بهبود نوشتار است. ما به هیچ وجه کپی‌برداری و استفاده مستقیم از انشا و محتوای این مطالب برای تکالیف درسی را پیشنهاد نمی‌کنیم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *