انشا در مورد دیدن مورچه ای که باری را می کشد

انشا در مورد دیدن مورچه ای که باری را می کشد با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری برای پایه های دبستان یا ابتدایی و متوسطه یا راهنمای و دبیرستان

در این مطلب چند انشا در مورد دیدن مورچه ای که باری را میکشد با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری برای پایه های دبستان (یا ابتدایی) و متوسطه (راهنمایی و دبیرستان) آماده کرده‌ایم. امیدواریم این مطلب در ارائه ایده های مناسب نگارش به شما کمک کند.

انشا درباره دیدن مورچه ای که باری را می کشد به زبان ساده

مقدمه

مورچه ها موجوداتی پرتلاش هستند که برای به دست آوردن غذای خود زحمت فراوانی می‌کشند. در این انشا می‌خواهم برای شما خاطره ای درباره مورچه ای که باری را می کشید تعریف کنم.

بدنه انشا

یک روز که در حیاط خانه بازی می‌کردم چشمم به مورچه ای افتاد که یک تکه نان را با خود می‌برد. تکه نان از خودِ مورچه بزرگتر بود. به همین خاطر من خیلی از دیدن آن مورچه تعجب کردم و از مادرم پرسیدم این مورچه چطور نان به این بزرگی را با خود می کشد؟

مادرم گفت: بعضی از مورچه ها می‌توانند چند برابر وزن خودشان را به راحتی جابجا کنند. من از مادرم پرسیدم: چرا باید مورچه ها بارهای سنگین تر از خودشان را بکشند و به خودشان زحمت بدهند؟ مادرم خندید و گفت: آن‌ها باید برای بقیه مورچه ها هم غذا جمع کنند و به لانه شان ببرند. من گفتم: چرا هر مورچه ای فقط غذای خودش را جمع نمی‌کند؟ مادرم گفت: هرکدام از مورچه ها وظیفه ای دارند. مثلا بعضی از آن‌ها مراقب لانه هستند، بعضی دیگر غذا جمع می‌کنند و مورچه های دیگر هم لانه را تمیز می‌کنند. به همین خاطر بعضی از مورچه ها باید غذاهای بزرگتر از خودشان را هم به لانه ببرند. مورچه ها مثل اعضای یک خانواده وظیفه های مختلفی دارند. من گفتم: مثل پدر که بیرون از خانه کار می‌کند و شما که داخل خانه غذا درست می‌کنید؟ مادرم گفت: درسته.

من آن روز با دیدن مورچه ای که بار سنگینی را می کشید فهمیدم مورچه ها هم تلاش و پشتکار فراوانی دارند. شاید هم بیشتر از ما انسان ها. آن‌ها با زحمت زیاد به دنبال غذا می‌گردند و دانه های کوچک و بزرگ غذا را با خود به لانه می‌برند تا بقیه مورچه ها هم از آن غذا استفاده کنند. با حرف‌های مادرم فهمیدم مورچه ها هم باهوش و قدرتمند هستند.

نتیجه گیری

من بعد از دیدن تلاش مورچه ها سعی می‌کنم در کارهایم بیشتر تلاش کنم نه اینکه به خاطر سختی کارها آن‌ها را زود رها کنم. من متوجه شدم خیلی کارها را می‌توانم با اراده و امید به خدا انجام دهم حتی اگر آن کار سخت باشد.

درست است مورچه ها حشره های کوچکی هستند، اما بسیار پرتلاش هستند. ما با دیدن تلاش آن‌ها برای به دست آوردن و بردن غذا به لانه شان می‌توانیم به قدرت خدا و پشتکار این حشرات کوچک پی ببریم. ما می‌توانیم با دیدن مورچه هایی که بار می کشند از آن‌ها یاد بگیریم در برابر سختی ها خسته نشویم و تلاش کنیم تا به هدف مان برسیم.

انشا درباره دیدن مورچه ای که باری را میکشد

مقدمه

مورچه ها حشرات پرتلاشی هستند. یکی از پرتلاش‌ترین مورچه ها، مورچه های کارگری هستند که وظیفه جمع آوری غذا را برعهده دارند. ما با دیدن مورچه هایی که بار میکشند و غذا به لانه می‌برند می‌توانیم درس وظیفه شناسی، همکاری، تلاش و پشتکار را بیاموزیم.

بدنه انشا در مورد دیدن مورچه ای که بار میکشد

مورچه ها حشرات کوچک و ظریفی هستند. با این حال این حشرات برخلاف آنچه به نظر می‌رسد بسیار پرتلاش هستند و پشتکار فراوانی دارند.

ما با دیدن تلاش مورچه ها چه درس هایی می گیریم؟

هر مورچه ای وظیفه خاصی دارد. بعضی از مورچه های کارگر وظیفه نگهبانی از لانه را برعهده دارند. بعضی از مورچه های دیگر هم وظیفه جمع آوری غذا را برعهده دارند. همه ما مورچه هایی را دیده‌ایم که بارهای غذای بزرگی را با خود حمل می‌کنند. در واقع این مورچه ها غذای مورچه های دیگر لانه را نیز تأمین می‌کنند.

جالب است بدانید بعضی مورچه ها با همان اندازه کوچک می‌توانند بین 10 تا 50 برابر وزن خود را حمل کنند. آن‌ها با زحمت فراوان به دنبال غذا می‌گردند و پس از آنکه تکه های مناسب غذا را پیدا کردند با خود به لانه می‌برند. این کار مورچه ها نشان می‌دهد مورچه ها حشراتی پرتلاش هستند که در برابر کارهای دشوار تسلیم نمی‌شوند. همینطور یاد می‌گیریم نباید از روی ظاهر کوچک مورچه ها در مورد توانایی های آن‌ها قضاوت کنیم.

ما با دیدن مورچه هایی که بار می کشند می‌آموزیم وظیفه شناس باشیم و از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکنیم. حتی اگر این مسئولیت نیاز به تلاش فراوان داشته باشد. همچنین مورچه ها با جمع آوری غذا برای سایر مورچه های لانه به ما یاد می‌دهند نباید فقط به فکر خودمان باشیم.

مورچه ها برای جمع آوری غذا با یکدیگر همکاری می‌کنند. وقتی یک مورچه منبع غذایی مناسبی پیدا می‌کند مقدار بیشتری از ماده ای به نام فرومون را در مسیر خود به جا می‌گذارد تا سایر مورچه ها با تعقیب اثر این ماده راحت تر به منبع غذا برسند.

ما با دیدن تلاش مورچه ها در جمع آوری غذا و بردن آن به لانه متوجه می‌شویم بسیاری از کارهای سخت را می‌توانیم با اراده، تلاش و توکل به خدا انجام دهیم. ما می‌توانیم بر موانع غلبه کنیم و با پشتکار و همکاری با یکدیگر کارهای دشوار را ساده‌تر کنیم و به این ترتیب به هدف های بزرگ خود برسیم.

مورچه در قرآن و ادبیات

مورچه ها و تلاششان آنقدر اهمیت دارد که خداوند در کتاب آسمانی مسلمانان یعنی قرآن سوره ای را به این حشرات اختصاص داده است. ما باید با دیدن تلاش مورچه هنگام حمل بار و مواد غذایی به لانه از آن‌ها درس بگیریم و از آزار و اذیت آن‌ها خودداری کنیم. همانطور که سعدی در شعری در بوستان می‌گوید نباید مورچه ای که دانه می کشد را آزار و اذیت کنیم چرا که او هم یک موجود زنده است و جانش را دوست دارد. اگر به ناتوانی زورگویی کنیم روزی مثل یک مورچه ضعیف به پایش خواهیم افتاد.

میازار موری که دانه‌کش است – که جان دارد و جان شیرین خوش است

مزن بر سر ناتوان دست زور – که روزی به پایش در افتی چو مور

نتیجه گیری

ما انسان ها با دیدن مورچه ای که بار می کشد می‌توانیم درس های فراوانی مثل تلاش و پشتکار، همکاری، وظیفه شناسی و فداکاری را بیاموزیم و از آن‌ها در زندگی خود استفاده کنیم.


توجه: انشاهای منتشر شده در سایت قصه دون (از جمله انشا در مورد دیدن مورچه ای که باری را میکشد)، صرفا برای ارائه ایده انشانویسی و بهبود نوشتار است. ما به هیچ وجه کپی‌برداری و استفاده مستقیم از انشا و محتوای این مطالب برای تکالیف درسی را پیشنهاد نمی‌کنیم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *