انشا درباره احترام به بزرگترها

انشاه درباره احترام به بزرگترها - برای پایه های ابتدایی و متوسطه یا دبیرستان - نحوه احترام به بزرگترها

انشا درباره احترام به بزرگترها – برای پایه های ابتدایی

امروز می‌خواهم درباره یک موضوع خیلی مهم صحبت کنم. موضوع انشای من احترام به بزرگترها است. پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ، خواهر و برادر بزرگتر، خاله، عمو، عمه، دایی و معلم تعدادی از بزرگترهای ما هستند و باید به همه آن‌ها احترام بگذاریم.

شاید بپرسید چرا باید به بزرگترها احترام بگذاریم؟ من به شما چند دلیل برای احترام به بزرگترها می‌گویم:

 • بزرگترها تجربه و علم بیشتری دارند. آن‌ها می‌توانند به ما چیزهای جدید و مفید یاد بدهند. مثلاً پدر و مادر به ما یاد می‌دهند چگونه زندگی کنیم. معلم ها هم به ما یاد می‌دهند چگونه بخوانیم و بنویسیم.
 • بزرگترها برای خودشان و برای ما زحمت می‌کشند. مثلاً پدر و مادر ما برای پختن غذا و خرید لباس برای ما تلاش می‌کنند و معلم ها برای تعلیم و تربیت ما تلاش می‌کنند. پلیس ها و رفتگرها هم برای نظم و انضباط و تمیزی شهر ما زحمت می‌کشند.
 • بیشتر بزرگترها ما را دوست دارند. آن‌ها همیشه به فکر خوشی و راحتی ما هستند. مثلاً پدر و مادر ما همیشه با محبت به ما نگاه می‌کنند و مراقب ما هستند. معلم ها هم با محبت ما را راهنمایی می‌کنند.

به همین خاطر ما باید به بزرگترهایمان احترام بگذاریم. حرف آن‌ها را گوش کنیم. با آن‌ها بداخلاقی نکنیم. هنگامی که کنار بزرگترها هستیم با صدای بلند با آن‌ها حرف نزنیم. بین حرف‌هایشان ساکت باشیم. وقتی بزرگترها با هم صحبت می‌کنند بدون اجازه وسط حرف‌هایشان نپریم. موقع استراحت آن‌ها سر و صدا نکنیم. به نصیحت های آن‌ها گوش کنیم. وقتی کاری برای ما انجام می‌دهند از آن‌ها تشکر کنیم و به آن‌ها در کارهای خانه کمک کنیم.

احترام به بزرگترها یکی از کارهایی است که خدای مهربان از ما خواسته است. اگر به بزرگترهای خودمان احترام بگذاریم خدا ما را بیشتر دوست دارد. برعکس اگر به آن‌ها بی احترامی کنیم خداوند از ما ناراحت می‌شود.

انشا در مورد احترام به بزرگترها – برای پایه های متوسطه و دبیرستان

مقدمه

احترام به بزرگترها یکی از آداب و اخلاق پسندیده است که همه ما باید آن را رعایت کنیم. بزرگترها می‌توانند شامل پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ، خواهر یا برادر بزرگتر و سایر آشنایان ما، معلم ها، دانشمندان و هرکس دیگری باشند که سن یا دانش و مقام بالاتری از ما دارند. ما باید به این افراد احترام بگذاریم. یعنی نسبت به آن‌ها رفتار مناسبی داشته باشیم و با حرف یا عمل و رفتار خود کاری نکنیم که از ما ناراضی شوند.

فایده های احترام به بزرگترها

احترام به بزرگترها فواید زیادی دارد. اول اینکه موجب تقویت روابط اجتماعی و خانوادگی می‌شود. وقتی ما به بزرگترهای خود احترام بگذاریم، آن‌ها نیز به ما محبت بیشتری خواهند داشت. وقتی قدر معلم ها و مدیر مدرسه را می‌دانیم و به آن‌ها احترام می‌گذاریم آن ها هم نگاه مثبتی به ما خواهند داشت.

دوم اینکه احترام به بزرگترها موجب تقویت شخصیت و عزت نفس ما می‌شود. وقتی ما به بزرگترهای خود احترام بگذاریم، آن‌ها هم به ما اعتماد می‌کنند و نسبت به ما احترام بیشتری خواهند گذاشت. سوم اینکه با احترام به بزرگترها ادب و شخصیت خود را نشان می‌دهیم و باعث می‌شویم برای راهنمایی و حمایت از ما شوق بیشتری داشته باشند.

احترام به بزرگترها مخصوصا پدر و مادر آنقدر مهم است که خداوند در آیات قرآن کریم بارها در مورد آن سفارش کرده است. برای مثال خداوند در آیه 23 سوره اسراء از ما می‌خواهد وقتی پدر و مادر به سن سالمندی می‌رسند کوچکترین سخنی که باعث رنجش آن‌ها می‌شود بر زبان نیاوریم و با مهر و محبت با آن‌ها سخن بگوییم. بنابراین با احترام به بزرگترها و محبت به آن‌ها خداوند هم از ما خشنود می‌شود.

چگونه به بزرگترها احترام بگذاریم؟

احترام به بزرگترها روش‌های مختلفی دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با صدای آرام با آن‌ها صحبت کنیم. بلند حرف زدن با بزرگترها معمولا نمونه‌ای از بی‌احترامی است.
 • با لبخند و روی خوش با بزرگترها رفتار کنیم. از بدخلقی و بدرفتاری با آن‌ها خودداری کنیم.
 • قدر بزرگترهای خود را بدانیم. اگر برای ما کاری انجام می‌دهند آن را کم ارزش نکنیم.
 • سخنان آن‌ها را با دقت گوش کنیم و بین گفتگوی آن‌ها ساکت باشیم. معمولا بزرگترها به خصوص بزرگترهایی که می‌شناسیم خیرخواه ما هستند. بنابراین باید به نظرات و پندهای مثبت آن‌ها عمل کنیم و از آن‌ها در زندگی خود استفاده کنیم.
 • در سلام کردن به بزرگترها پیشدستی کنیم. این کار نشانه ادب و احترام ما نسبت به بزرگترهاست.
 • تشکر از بزرگترها به خاطر کاری که برای ما انجام داده‌اند یا هنگامی که از آن‌ها هدیه می‌گیریم یکی دیگر از روش‌های احترام به آن‌هاست.
 • ما باید با حال و هوای آن‌ها همدل باشیم. اگر حوصله ندارند، سرشان شلوغ است یا از چیزی ناراحت هستند وضعیت آن‌ها را درک کنیم.
 • کمک به بزرگترها و نیکی در حق آن‌ها یکی از روش‌های احترام به آن‌هاست که در کتاب آسمانی ما مسلمانان و روایات مختلف روی آن تأکید شده است.

توجه: انشاهای منتشر شده در سایت قصه دون (از جمله انشا در مورد احترام به بزرگترها)، صرفا برای ارائه ایده انشانویسی و بهبود نوشتار است. ما به هیچ وجه کپی‌برداری و استفاده مستقیم از انشا و محتوای این مطالب برای تکالیف درسی را پیشنهاد نمی‌کنیم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *