انشا در مورد روز پدر و پدر

انشا در مورد روز پدر و پدر و امام علی علیه السلام

در این مطلب چند انشا در مورد روز پدر و پدر با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری برای پایه های دبستان (یا ابتدایی) و متوسطه (راهنمایی و دبیرستان) آماده کرده‌ایم. امیدواریم این مطلب در ارائه ایده های مناسب نگارش به شما کمک کند.

انشا در مورد پدر به زبان ساده برای پایه های ابتدایی

مقدمه

پدر یکی از مهربان ترین و پرتلاش ترین کسانی است که من می‌شناسم. کسی که زحمات زیادی برای ما کشیده است و ما باید قدر او را بدانیم.

بدنه انشا درباره پدر

پدر مهربان و پر تلاش من

پدر من کارمند است. من پدرم را خیلی دوست دارم. او و مادرم بهترین دوست های من هستند و از زمانی که به دنیا آمده‌ام همیشه مراقب من بوده‌اند.

وقتی من خیلی کوچک بودم و نمی‌توانستم راه بروم پدرم مرا در آغوش خود می‌گرفت و با خود به هرجایی می‌برد.

حالا که بزرگتر شده‌ام باز هم پدرم همیشه مراقب من است. من وقتی دست های پدرم را می‌گیرم احساس امنیت و قدرت می‌کنم. او بسیار زحمت کش است و از صبح تا عصر کار می‌کند تا برای ما خوراکی، لباس و هرچیزی که لازم داریم بخرد.

وقتی من مریض می‌شوم مادرم همراه پدرم مرا به دکتر می‌برد. آن‌ها تا وقتی من کاملا خوب شوم با نگرانی از من مراقبت می‌کنند.

پدرم همیشه با مهربانی، صبر و حوصله به سوال های من جواب می‌دهد و با دقت به حرف های من و اتفاقاتی که در مدرسه افتاده است گوش می‌دهد. اگر مشکلی برای من پیش آمده باشد از پدرم برای حل آن کمک می‌خواهم. او با من بازی های مختلف مثل فوتبال و بازی های فکری می‌کند. اگر من اشتباهی بکنم پدرم با اخلاق خوب به من تذکر می‌دهد و از من می‌خواهد اشتباهم را تکرار نکنم.

وظیفه من نسبت به پدرم

من می‌دانم پدرم خیلی مرا دوست دارد و برایم بسیار زحمت کشیده است. به همین خاطر سعی می‌کنم درس هایم را به خوبی بخوانم تا باعث خوشحالی او شوم.

من تلاش می‌کنم در بعضی کارها به پدرم کمک کنم. مثلا وقتی پدرم وسیله‌ای را تعمیر می‌کند کنارش می‌مانم تا اگر چیزی لازم داشت برایش ببرم.

من می‌خواهم وقتی بزرگ شدم مثل پدرم انسان مفید و مهربانی برای خانواده و فرزندانم باشم و همیشه در دعاهایم از خدا می‌خواهم مواظب پدر و مادرم باشد و آن‌ها را همیشه سالم نگه دارد.

من در روز پدر با هدیه ای کوچک سعی می‌کنم پدرم را خوشحال کنم و از او به خاطر زحمت هایش تشکر کنم.

نتیجه گیری

پدر یکی از مهربان ترین و پرتلاش ترین انسان‌هایی است که من می‌شناسم. پدر برای همه بچه ها از کودکی تا بزرگی زحمت های فراوانی می‌کشد. ما باید قدر پدر خود را بدانیم و به او احترام بگذاریم.

انشا درباره پدر و روز پدر برای پایه های متوسطه و دبیرستان

مقدمه

پدر یکی از مهم ترین و مهربان ترین انسان ها در زندگی هر فردی است. پدر پیش از به دنیا آمدن ما با عشق و محبت مراقب مادر و خود ما بوده است و تا زمانی که بزرگ می‌شویم و حتی پس از آن، از عشق و محبتش نسبت به ما کاسته نمی‌شود.

بدنه انشا

پدر موجودی خستگی ناپذیر، مهربان، پرقدرت، صبور و فداکار است. کسی که از هیچ کاری برای خوشبختی فرزندان خود دریغ نمی‌کند و تلاش می‌کند فرزندی مفید و صالح تربیت کند.

زحمات پدر

بسیاری از پدرها بیرون از خانه کار می‌کنند. بعضی از آن‌ها کارهای دشواری مثل ساختمان سازی یا کار در معدن را انجام می‌دهند. بعضی دیگر در شغل های خطرناکی مثل آتش نشانی، پرستاری، نیروی انتظامی و … مشغول به کار هستند. آن‌ها برای خرید خوراک، پوشاک و تأمین مسکن خانواده های خود تلاش می‌کنند.

پدرها خانواده خود را به تفریح و مسافرت می‌برند و برای تأمین آرامش و آسایش آن‌ها تلاش می‌کنند. حتی بعضی از پدرها برای تأمین هزینه های زندگی ممکن است چند شغل داشته باشند.

پدر در سنین کودکی و بزرگسالی نقطه اتکا و مایه احساس امنیت فرزندان است. او حتی پس از کار و تلاش فراوان وقتی به خانه می‌آید پس از کمی استراحت با بچه های خود بازی می‌کند تا لحظات خوشی برای آن‌ها فراهم کند.

پدرها هنگام بیماری فرزندان خود نگران‌شان می‌شوند و برای بهبودی آن‌ها تلاش می‌کنند. پدران در غم و شادی، سختی ها و آسانی ها کنار فرزندان خود هستند. اگر مشکلی برای فرزندشان یا مادر خانواده پیش بیاید پدر تلاش می‌کند آن مشکل را حل کند. کوچک‌ترین ناراحتی و آسیبی به کودکان، پدر را ناراحت می‌کند و آرامش را از او می‌گیرد. پدرها حتی گاهی اوقات پا به پای فرزندان خود در یادگیری درس ها هم به آن‌ها کمک می‌کنند.

اهمیت پدر

پدر یکی از نقش های اساسی در خانواده است و به عنوان یکی از پایه های اصلی در خانواده های ایرانی شناخته می‌شود. از آنجایی که معمولا مادر در مقایسه با پدر زمان بیشتری را با فرزندان می‌گذراند پدر می‌تواند در همان زمان حضورش در خانه به مادر هم کمک کند و به این ترتیب بخشی از بار روی دوش مادر را بردارد. برای مثال پدر می‌تواند در کارهای خانه مثل شستن ظرف ها یا پختن غذا و تربیت فرزندان و بازی با آن ها به مادر کمک کند.

رفتار و مهربانی پدر

پدر با رفتار و گفتار خود به فرزندش یاد می‌دهد چگونه زندگی کند. اغلب پدرها بی‌هیچ چشم داشتی برای رشد و تربیت فرزندان شان تلاش می‌کنند. آن‌ها هیچ وقت بابت زحماتی که برای ما می‌کشند هزینه یا هدیه ای طلب نمی‌کنند.

پدرها هنگام خطای فرزندان با مهربانی از آن‌ها می‌گذرند و اشتباهات شان را نادیده می‌گیرند. آن‌ها آنقدر مهربان هستند که حتی راضی نیستند خار کوچکی پای فرزندشان را مجروح کند یا گریه و ناراحتی آن‌ها را ببینند.

مقام پدر در قرآن و روایات

پدر مقام والایی دارد. او به عنوان یکی از والدین ما اهمیت فراوانی دارد و در بسیاری از آیات و روایات ما مسلمانان روی مقام پدر تأکید ویژه ای شده است.

بزرگان دینی ما در بسیاری از احادیث روی احترام و نیکی به مادر و پدر تأکید کرده‌اند. برای مثال روایت شده مردی از پیامبر اسلام پرسید: ای رسول خدا. به چه کسی نیکی کنم؟». پیامبر فرمود: «به مادرت»، دوباره پرسید: «بعد از او به چه کسی؟» پیامبر باز فرمود: «به مادرت»، بار سوم گفت: «بعد از او به چه کسی؟» پیامبر نیز برای بار سوم فرمود: «به مادرت»، وقتی در چهارمین بار مرد این سؤال را تکرار کرد پیامبر پاسخ داد: به پدرت.1

در قرآن نیز در مورد نیکی به پدر و مادر تأکید ویژه ای شده است. برای مثال خداوند در بخشی از آیه 23 سوره اسرا می‌فرماید: و بالوالدین احساناً یعنی “… و به پدر و مادر خود احسان و نیکی کنید …”.

وظایف ما نسبت به پدر

ما باید نسبت به پدر خود همیشه قدردان و سپاسگزار باشیم و به او احترام بگذاریم. ما نباید با لحن تند و صدای بلند با پدر خود سخن بگوییم یا رفتار ناپسندی با او داشته باشیم. سخن گفتن آرام و شمرده در حضور پدر، بلند شدن به احترام پدر هنگام ورود او و محبت و مهربانی در حق او از دیگر وظیفه های ما نسبت به پدر است.

ما همچنین وظیفه داریم همانطور که پدرمان در سنین کودکی مراقب ما بود در سنین کهنسالی از او مراقبت کنیم. هرگز او را از خود نرنجانیم و در دعاهای خود از خداوند سلامتی و طول عمر با عزت را برای پدرمان آرزو کنیم.

روز پدر

حضرت علی علیه السلام به عنوان امام اول ما شیعیان و پدر دو امام بزرگوار شیعیان یعنی امام حسن و امام حسین (علیهم السلام) از اهمیت و محبوبیت بالایی بین مردم ایران و شیعیان برخوردار است. به همین دلیل در ایران ولادت پدر نمونه اسلام حضرت علی به عنوان روز پدر و روز مرد نامگذاری شده است.

در روز پدر معمولا فرزندان و مادران برای پدر خانواده هدیه ای تهیه می‌کنند. این هدیه می‌تواند یک هدیه کوچک اما سرشار از محبت و عشق مثل یک شاخه گل، یک نقاشی زیبا، انگشتر، عطر یا هر هدیه دیگری باشد. روز پدر به عنوان روزی برای قدردانی و تشکر از پدر یکی از مهم‌ترین و شادترین مناسبت های تقویم ما ایرانیان است.

در ایران، جوراب یکی از هدیه های خاص روز پدر است که البته در لطیفه ها هم کاربرد فراوانی دارد. معمولا به شوخی گفته می‌شود طلا و جواهر هدیه روز مادر است و جوراب هدیه روز پدر. معمولا هم هدیه روز پدر با همان پولی تهیه می‌شود که خود پدر آن را پرداخت کرده است.

پدر در شعر و ادبیات فارسی

پدر در شعر و ادبیات فارسی نیز اهمیت ویژه ای دارد. برای مثال سعدی در بوستان می‌گوید:

یکی طفل دندان برآورده بود / پدر سر به فکرت فرو برده بود

که من نان و برگ از کجا آرمش؟ / مروت نباشد که بگذارمش

چو بیچاره گفت این سخن، نزد جفت / نگر تا زن او را چه مردانه گفت:

مخور هول ابلیس تا جان دهد / همان کس که دندان دهد نان دهد

سعدی در این شعر به نگرانی یک پدر بابت فراهم آوردن غذا و پوشاک برای فرزند تازه اش می‌پردازد. وقتی پدر این موضوع را به همسرش می‌گوید همسر از او می‌خواهد نگران نباشد زیرا همان خدایی که به کودک جان بخشیده و دندان داده است روزی هم خواهد داد.

نتیجه گیری

پدر یکی از مهربان‌ترین و دوست داشتنی‌ترین موجودات روی زمین است. ما باید قدر پدر خود را بدانیم و به او احترام بگذاریم. روز پدر زمان خوبی برای نشان دادن احترام و قدردانی از پدران زحمت‌کش است.

انشا در مورد روز پدر

مقدمه

روز پدر یکی از مهم ترین روزهای تقویم است. روزی برای سپاسگزاری از پدر و تشکر به خاطر زحمت های بی چشم داشت پدر.

بدنه انشا درباره روز پدر

پدر یکی از مهربان ترین، صبورترین و سخت کوش‌ترین انسان هاست. پدر بین خانواده های ایرانی اهمیت ویژه ای دارد. به همین خاطر روز پدر یکی از مهم ترین روزهای سال بین ما ایرانیان است.

ما در ایران روز ولادت حضرت علی علیه السلام (معادل با 13 ام رجب) را به عنوان روز پدر و روز مرد گرامی می‌داریم. دلیل انتخاب روز میلاد حضرت علی برای این منظور آنست که حضرت علی پدر امام حسن (ع) و امام حسین (ع) و نمونه کامل‌ترین پدر است که اهمیت فراوانی بین مسلمانان به ویژه شیعیان دارد.

روز پدر بهانه ای است برای اینکه قدردانی و سپاسگزاری خود را نسبت به پدر نشان دهیم. در ایران معمولا فرزندان و مادر خانواده به مناسب روز پدر هدیه هایی برای پدر خانواده تهیه می‌کنند. زیورآلات (مثل انگشتر و دست بند)، لباس (مانند کت، شلوار و جوراب)، کارت هدیه، شیرینی، شاخه گل و حتی یک نقاشی ساده از جمله هدایای روز پدر هستند.

ما می‌توانیم در روز پدر با بوسیدن دست پدر خود و کادویی هرچند کوچک به او بگوییم چقدر دوستش داریم. ما می‌توانیم با نامه ای کوچک و پر محبت هرچه در دل داریم را با پدر خود در میان بگذاریم و از او به خاطر زحمات فراوانی که برای ما کشیده است تشکر کنیم.

معمولا در روز ولادت حضرت علی علیه السلام و روز پدر جشن های مختلفی نیز در سراسر ایران برگزار می‌شود و از مقام پدر و مرد تجلیل می‌شود.

پدر آنقدر با اهمیت است که مردم کشورهای مختلف جهان نیز روزهای مختلفی را به عنوان روز پدر گرامی می‌دارند.

نتیجه گیری

روز پدر فرصتی برای نشان دادن عشق و علاقه ما نسبت به پدر است. روزی که در آن سپاسگزاری و قدردانی خود را نسبت به مقام پدر نشان می‌دهیم و از پدر خود با روش های مختلف تشکر می‌کنیم.


مطالب پیشنهادی:

توجه: انشاهای منتشر شده در سایت قصه دون (از جمله انشا در مورد پدر و روز پدر)، صرفا برای ارائه ایده انشانویسی و بهبود نوشتار است. ما به هیچ وجه کپی‌برداری و استفاده مستقیم از انشا و محتوای این مطالب برای تکالیف درسی را پیشنهاد نمی‌کنیم.

در پایان خوشحال می‌شویم نظر، پیشنهاد، پرسش یا انتقاد خود در مورد این مطلب را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

  1. برگرفته از الکافی، ج 2، ص 159 ↩︎

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *