انشا درباره شانس

مقدمه انشا

شانس چیست؟ آیا شانس یک نیروی مرموز و غیرقابل کنترل است که تعیین می‌کند قرار است چه چیزهای خوب یا بدی در زندگی ما رخ دهد؟ آیا شانس چیزی است که باعث می‌شود اتفاقات به صورت تصادفی رخ دهد و ما هیچ کاری نمی‌توانیم برای تغییر آن بکنیم؟ یا شانس یک فرصت است که ما می‌توانیم خودمان با تلاش و برنامه‌ریزی به دست بیاوریم؟

بدنه انشا در مورد شانس

به نظر من، شانس تا حدودی هر سه تعریف بالا را در بر می‌گیرد. بسیاری از افراد برخلاف واقعیت، همه اتفاقات را به شانس ارتباط می‌دهند و از شانس تعریفی خرافی دارند. همه ما شنیده‌ایم که از نظر برخی افراد، فرد دیگری معروف به بدشانسی یا خوش شانسی است. چنین توصیفی برای یک فرد و نسبت دادن شانس به تمام اتفاقاتی که برای ما رخ می‌دهد کار نادرستی است.

در واقع اغلب اتفاقاتی که برای ما رخ می‌دهد ناشی از عملکرد و تصمیم گیری ها، انتخاب های ما و سایر عوامل مانند عوامل محیطی یا عملکرد سایر انسان هاست. این اتفاقات گاهی ممکن است چیزهایی باشند که تا حدودی خارج از اختیار ما هستند. مثل وقوع یک حادثه طبیعی، بیماری، یا نتیجه شرکت در یک قرعه‌کشی. در این موارد، ما نمی‌توانیم به طور کامل پیش‌بینی کنیم که چه اتفاقات خوب یا بدی برای ما رخ خواهد داد.

اما شانس از نظر علمی به معنای احتمال است. گاهی اوقات خودمان با عملکرد و رفتار صحیح می‌توانیم احتمال وقوع اتفاقات نامناسب را کاهش دهیم. در چنین موقعیت‌هایی نباید وقوع اتفاقات را به منابع خارج از کنترل ارتباط دهیم. برای مثال هنگام انتخاب رشته تحصیلی، شغل و همسر می‌توانیم با تحقیق، تجربه و مشورت با دیگران انتخاب های بهتری داشته باشیم. به این ترتیب تا حد ممکن از اتفاقات ناخوشایند ناشی از انتخاب‌های نادرست جلوگیری می‌کنیم.

حتی ممکن است در مورد برخی اتفاقات مانند وقوع سیل و زلزله و بیماری هم تا حدودی عملکرد ما یا دیگران روی نتیجه تأثیرگذار باشد. برای مثال حفظ طبیعت و کاشت درختان می‌تواند از وقوع بسیاری از سیل های شدید جلوگیری کند. رعایت بهداشت هم جلوی انتشار بسیاری از بیماری ها را می‌گیرد.

البته در بسیاری از موارد حتی با انتخاب های به ظاهر درست هم نمی‌توانیم آینده و نتیجه انتخاب خود را به طور کامل پیش‌بینی کنیم. با این حال وظیفه ما اینست که تلاش کنیم انتخاب، تصمیم‌گیری و عملکرد درستی داشته باشیم. در عین حال با توکل به خدا و کمک خواستن از او می‌توانیم از خدا بخواهیم نتیجه کارمان چیزی باشد که برای ما صلاح است.

نتیجه گیری

ما نباید به شانس به معنای موضوعی خرافی نگاه کنیم که همیشه باعث اتفاقات خوب یا بد بدون دخالت انسان می‌شود. برعکس باید بدانیم در بسیاری از اتفاقات این خود ما هستیم که می‌توانیم نتیجه را تغییر دهیم و اتفاق خوب یا بدی را رقم بزنیم. با این حال این نکته هم مهم است که بدانیم همیشه نمی‌توانیم نتیجه کارها را به طور کامل پیش‌بینی کنیم.


توجه: انشاهای منتشر شده (از جمله انشا در مورد شانس) در سایت قصه دون صرفا برای ارائه ایده انشانویسی و بهبود نوشتار است. ما به هیچ وجه کپی‌برداری و استفاده مستقیم از انشا و محتوای این مطالب برای تکالیف درسی را پیشنهاد نمی‌کنیم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *